Bojovali za nás a my na ně nesmíme zapomenout.   www.ludviksvoboda.cz

Nezdolná fantazie a umění schopnosti okamžité improvizace pomoci si kdykoliv z jakéhokoliv problému z Jiřího Stanislava činí nevídaný, dosud nedoceněný potenciál, který je vhodně emočně i energicky vložen do znovuobnovení Mezinárodního řádu Křižovníků s červeným srdcem Cyriaci, potažmo i do zmrtvýchvstání historického areálu zámku Jemnice či do zrodu Evropského vojenského lázeňského a rekreačního centra Air maršála RAF a armádního generála Karla Janouška.

„Rozdeštěná, zelená uhání Vltava pod mostem. Jak rozehnilé šalupy dnem vzhůru, hřeben ověnčen plesnivinou, krčí se na pobřeží chalupy chudáků. Za jejich čarou na náspu je řada trojposchoďových obecních domů. A že už včera někdo strhl německou tabulku, vede tu přes řeku most beze jména, stejně anonymní jako ti, kdo v jeho obou koncích i uprostřed postavili tři barikády z převržených tramvají, továrních bedniček plných šroubů, z obrovských rolí rotačního papíru, jenž tiše polyká kulky, z žulových chodníkových obrub….“ tuto povídku od Jana Drdy jsem naposledy slyšel někdy na střední škole, kdy jsem jí nevěnoval takovou pozornost, jakou by si zasloužila. A nikdy by mě nenapadlo, že na ni narazím zrovna na dovolené.

Při putování po České Kanadě jsme zavítali do malého městečka Jemnice v kraji Vysočina. Je to krásné malé městečko s těmi malovanými domy, které si spojíme spíše s Telčí. Chtěli jsme se také podívat do místního zámku. Když jsme ale sáhli na kliku u hlavního vchodu, zjistili jsme, že je zavřeno. Při odchodu jsme si naštěstí všimli nenápadné cedule s nápisem Vojenské muzeum. Vešli jsme dovnitř, do očividně právě rekonstruované části zámku. Čekalo nás milé překvapení a hluboký zážitek.

Přivítal nás starší pán, který nám s velkou vášní začal vyprávět o letcích druhé světové války a to bez rozdílu mezi hrdiny ze západní a východní fronty. Vedle československých letců, kteří bojovali po boku britských pilotů  jsou  vystaveny záznamy bojů z východní fronty, které velel armádní generál Ludvík Svoboda. V tomto muzeu není důležité, jestli voják bojoval na východě nebo na západě, zde je důležité, že bojoval za naši vlast, za Československou republiku. Hrdinové jsou všichni, kteří se těchto bojů účastnili a to i podle slov Bc. Jiřího Stanislava Cy., generálního převora řádu Křížovníků s červeným srdcem. Účelem řádu je usilovat o jednotu křesťanů a všech lidí dobré vůle bez ohledu na jejich národnost, rasu a víru a sdružovat je k pomoci potřebným a lidem v nouzi. V duchu této myšlenky vznikl projekt na obnovu a rekonstrukci zámku, ve kterém by se v severní části rozšířila expozice muzea. V dalších přidružených zámeckých budovách by mělo vzniknout ubytování pro válečné veterány a to nejen pro minulé hrdiny, ale také pro ty, kteří bojují v dnešních válečných konfliktech. Tento projekt probíhá za podpory ministerstva kultury, ale především je jeho úspěch závislý na finanční podpoře všech, kteří sdílejí tuto myšlenku.

Město rozhodně stojí za návštěvu a podle mého názoru lidé, kteří se snaží zachránit místní zámek si zaslouží velké uznání, protože to co dělají nedělají pro sebe, ale pro ty, na které už většina z nás zcela zapomněla. Bojovali za nás, nyní je na nás abychom na ně s úctou vzpomínali.

Více zde: http://www.cyriaci.com/o-nas/
Autor: Tomáš Otruba

Novinky

Pozvánka

02.08.2015 21:57
Pozvánka na slavnostní akci připomínající 70. výročí návratu ČS. letců RAF od vlasti. Slavnostní zahájení se uskuteční v pátek 14. srpna 2015 v 11:00 na Hračanském náměstí v Praze.   

Náčelník Generálního štábu AČR přijal vnučku legendárního velitele

19.02.2015 22:50
Helen Patton, vnučku armádního generála George Pattona, jehož jméno je neodmyslitelně spojeno s osvobozením západočeské Plzně, přijal ve čtvrtek 19. února armádní generál Petr Pavel. Odkaz na celý článek...

Českoslovenští letci na frontách 2. světové války

09.02.2015 23:17
Českoslovenští letci na frontách 2. světové války éměř okamžitě po začátku nacistické okupace pochopil odboj výlučnost československého letectva a začal organizovat odchod českých pilotů, ale i pozemního personálu za hranice. Během pár měsíců takto republiku opustilo více než tisíc dobrovolníků. Po...

Drama roku 1945. Šlechta s koncem války opouštěla své krásné zámky

09.02.2015 22:23
Drama roku 1945. Šlechta s koncem války opouštěla své krásné zámky odkaz na článek >>>

Husarský kousek pilotů RAF. Unesli najednou tři letadla ČSA

27.01.2015 21:17
Bývalí příslušníci RAF unesli v roce 1950 tři dopravní letadla Československých aerolinií. K emigraci se rozhodli z politických důvodů. Propracovanost a hladký průběh akce jsou dodnes světový unikát. Zdroj:...

Článek - Bitva nad Hanou byla největší u nás

18.12.2014 21:18
Smrt přišla před 70 lety z mraků. Bitva nad Hanou byla největší u nás Zdroj:...

Modré nebe a bílá oblaka jsou na dosah.

17.10.2014 14:18
www.pilotni-akademie.cz

V červnu ho odhalili. Teď má okřídlený lev z Klárova zmizet.

09.10.2014 15:50
V červnu ho odhalili. Teď má okřídlený lev z Klárova zmizet. Odkaz na článek >>>

Výjimečný kousek československých letců

06.10.2014 19:53
Proti přesile a v obklíčení. Výjimečný kousek československých letců. Odkaz na článek >>>

Karpatsko-dukelská operace - Interaktivní průvodce

15.09.2014 08:58
Karpatsko-dukelská operace - Interaktivní průvodce >>>

Mezinárodní řád Křižovníci s červeným srdcem - Cyriaci.
International order. Knights of the cross, with a red heart

Na Pankráci 2, Praha 4 Nusle, 140 00, , 602 213 715