Srdečně Vás zveme na prohlídku expozic armádního muzea na zámku v Jemnici.

Otevřeno každý den od 01.05 - 30. 10. 2015
Více informací na 739 733 479.  Jste vítáni. 

Zámek Jemnice CyriaciDíky Cyriakům vstává zámek Jemnice jako bájný Fénix z popela

Jemnice * S okrajem historického centra města Jemnice sousedí jako jeho nedílná součást areál zámku Jemnice, do jehož komplexu patří kromě samotné budovy bývalého sídla také několik dalších hospodářských a správních budov včetně rozlehlé zahrady i vysokou zdí obehnaný park s rybníky, který se táhne až ven z města na několik stran.

Do nádherné budovy zámku Jemnice se díky Cyriakům vrací život.


Původně stál v Jemnici v místě zámku středověký raně gotický hrad, který nechal ve stylu francouzských kastelů s okrouhlou věží vystavět již někdy ve 13. st. král Přemysl I. a v majetku králů zůstal až do r. 153o, kdy jej získali páni z Lomnice, aby započali s jeho přestavbou v renesanční dvoupatrový zámek tvořený čtyřmi křídly kolem pravoúhlého dvora. V dalším toku času se majitelé zámku Jemnice často střídali a tak zde kromě rodu Zahrádeckých ze Zahrádek sídlili i Jankovští z Vlašimi nebo šlechtický rod Daunů, jehož člen hrabě Maxmilián Daun, dal jemnický zámek v 2. pol. 18. st. znovu přestavět a postaral se i o podobu zámeckého parku a přilehlých zahrad  tak, že areál získal z tehdejší renesanční podoby tvar ryze barokní. Mezi další majitele panství patřil známý diplomat hrabě Josef Filip Stadion, který jej koupil r. 1815 a za nímž do Jemnice často zajížděl rakouský romantický básník a dramatik Franz Grillparzer. Posledními soukromými majiteli areálu zámku v Jemnici se stali Pallaviciniové, kteří jej vlastnili bezmála celé jedno století až do znárodnění v r. 1945 a pak se do jeho zdí na dlouhých několik desítek let nastěhovala armáda s jednotkou pohraniční stráže. Po barbarské devastaci historicky cenného odkazu předků s tichým souhlasem vojska se v novodobé demokracii pokoušeli areálu zámku Jemnice neúspěšně zmocnit rozličné podnikatelské skupiny nebo organizace a tak byl na přelomu 2. a 3. tisíciletí v majetku města veden jako prázdný a opuštěný objekt. Až od r. 2o12 historickému areálu zámku Jemnice svítá na lepší časy, neboť byl celý areál symbolicky převeden do nájmu Cyriaků. Mezinárodní nevládní organizace Řádu Křižovníků s červeným srdcem chce zmrtvýchvstáním historického areálu zámku Jemnice dát vzniku Evropského vojenského lázeňského a rehabilitačního centra Air maršála RAF a armádního generála Karla Janouška a s tímto ideovým záměrem postupuje pomalu, ale jistě s vytyčenému cíli.


Dnes je areál zámku Jemnice rozsáhlým komplexem se zahradou, parkem, rybníky i několika budovami, z nichž do jasného popředí vystupuje samotná stavba čtyřkřídlého dvoupatrového bývalého šlechtického sídla s průčelím obráceným na východ, jehož vrchol uzavírá trojúhelníkový štít.
Zámek Jemnice reprezentující nepříliš obvyklé druhé rokoko je sice v současnosti v dlouhodobé rekonstrukci, přesto je částečně otevřen a zpřístupňován široké veřejnosti.

Daniel Rubeš

Prohlídka jemnického zámku 19. 8. 2012

 

zdroj: Vít Procházka YouTube http://www.youtube.com/watch?v=VvQv3MW-uhw

Fotogalerie: Zámek Jemnice

/album/fotogalerie-zamek-jemnice/palais-pallavicini-vienna-sept-2006-006b-jpg/ /album/fotogalerie-zamek-jemnice/historicke-foto-jpg/ /album/fotogalerie-zamek-jemnice/cyriaci-prapor-jpg/ /album/fotogalerie-zamek-jemnice/detail-zamek-jemnice-jpg/ /album/fotogalerie-zamek-jemnice/web2044ac-pie-jemnice-foto-vaclavhubata-vacek3-jpg/ /album/fotogalerie-zamek-jemnice/ec16453e1d-77942483-o2zamek-jemnice-jpg/ /album/fotogalerie-zamek-jemnice/muzeum3-jpg1/ /album/fotogalerie-zamek-jemnice/zamecke-hradby-jpg/ /album/fotogalerie-zamek-jemnice/zamek-jemnice-1-jpg/ /album/fotogalerie-zamek-jemnice/zamek-jemnice-krb-jpg/ /album/fotogalerie-zamek-jemnice/zamek-jemnice-krb2-jpg/ /album/fotogalerie-zamek-jemnice/zamek-jemnice-prochaz-rekonstrukci-jpg/ /album/fotogalerie-zamek-jemnice/zamek-jemnice-chodba-jpg/ /album/fotogalerie-zamek-jemnice/zamek-jemnice-chodba1-jpg/ /album/fotogalerie-zamek-jemnice/zamek-jemnice-rokoko-jpg/

Mezinárodní řád Křižovníci s červeným srdcem - Cyriaci.
International order. Knights of the cross, with a red heart

Na Pankráci 2, Praha 4 Nusle, 140 00, , 602 213 715