Evropské centrum armádního generála Karla Janouška.z.s.


Leopold Vojtěchovský

Opustil nás velký hrdina v boji proti vražednému nacismu... Takové muže dnes potřebujeme!

Ilustrace

 

V úterý 3. září 2013 zemřel hrdina československé armády, bojovník od Sokolova, Dukly, Kyjeva a Liptovského Mikuláše, plukovník v.v. Leopold Vojtěchovský.

O odchodu hrdiny informoval deník Aktuálně.cz. "Průzkumník, parašutista a velitel automatčíků. Jeden z nejstatečnějších vojáků Československého armádního sboru v SSSR. Zemřel v nedožitých třiadevadesáti letech," píše server Aktuálně.cz.

"V pouhých devatenácti letech utekl Leopold Vojtěchovský před nacisty do Polska, aby bojoval proti hitlerovcům. A když pak část Polska zabrali Sověti, přihlásil se - aby unikl sibiřskému gulagu - dobrovolně na práci ke Stalingradu. Mezi prvními narukoval 2. února 1942 do Buzuluku, kde se formoval 1. československý polní prapor v SSSR. Konečně si mohl splnit přání, které si při útěku před nacisty dal. Dali mu číslo 345, vycvičili ho na kulometníka a k ruce jako pomocníka přidělili jakéhosi Ludvíka Aškenázyho. S pozdějším spisovatelem ho pojilo celoživotní přátelství a Aškenázy pak za bývalým vojenským druhem jezdil po válce jako jeden z mála do Žatce.Leopold Vojtěchovský se osvědčil v bitvě u Sokolova a byl vyslán do Novochoperska na poddůstojnickou školu, odkud se vrátil už jako velitel průzkumného družstva. Jako průzkumník prošel boji o Kyjev, Žažkov či Bílou Cerekev. Tam už se pro svou přirozenou inteligenci a schopnosti rychle a správně se v boji rozhodovat stal zástupcem velitele čety. Schopnost snášet i ty nejkrutější válečné strázně a neobyčejná výdrž předurčily hrdinu do parašutistického kurzu pro plnění diverzních úkolů v týlu nepřítele," popsal Vojtěchovského zásluhy server.


Čest jeho památce!

Citace zdroj: https://euserver.parlamentnilisty.cz/Articles/1271-opustil-nas-velky-hrdina-v-boji-proti-vrazednemu-nacismu-takove-muze-dnes-potrebujeme-.aspx