Evropské centrum armádního generála Karla Janouška.z.s.


Tisk - Napsali o nás


30.9. 2013 Jemince

Cyriaci mají za sebou první rok v Jemnici

Pokračují práce na opravách místního zámku, peníze ale chybí

PAVEL KRYŠTOF NOVÁK

Jemnice – Na svátek české státnosti 28. září si v Jemnici asi padesátka účastníků připomněla první výročí od chvíle, kdy řád křižovníků s červeným srdcem převzal do svého nájmu zámek v Jemnici. Cílem cyriaků, jak se také řád nazývá, je vytvořit v opravené památce Evropské vojenské rehabilitační centrum leteckého maršála RAF a armádního generála Karla Janouška.

„Už to, že se řád cyriaků do rekonstrukce zámku pustil, je jistě obdivuhodné a velmi záslužné,“ zmínil starosta Jemnice Miloslav Nevěčný. „Samotný projekt, jehož realizace pomalu pokračuje, by byl jistě velkým přínosem nejen pro město. Získat ovšem v dnešní době finanční prostředky v řádu desítek milionů je složité a velmi problematické. Vkládali jsme naděje do norských fondů, ale ty nebyly již dva roky vyhlášeny. Přesto díky cyriakům zámek žije, práce pokračují, je zde zajímavé vojenské muzeum. Nejen proto vyjadřuji cyriakům svou podporu,“ zakončil starosta.

Součástí slavnostního setkání bylo představení hostů, z nichž nejvýznamnějším byla Jarmila Chytilová z Ministerstva kultury, členů, přátel a sponzorů cyriaků, jakož i členů spřáteleného řádu skot- ských templářů.

„Já se tady v Jemnici cítím jako doma. Na náměstí je kos- tel sv. Stanislava – a já se jmenuji Stanislav. Město samo o sobě je překrásné, nejen zámek, ale i park se dvěma rybníky si zaslouží pozornost. A naše vize do budoucnosti? Pokračovat v započatém úsilí, nepolevovat a pracovat dále k završení díla. A to i přes překážky. Tou zatím největší se ukázal havarijní stav zámecké půdy, kde je třeba vyměnit nosné i příčné trámy, které jsou místy zcela prohnilé. Ministerstvo kultury je nám v tomto směru velmi příznivě nakloněno, již jsme obdrželi několik milionů korun. A v okamžiku, kdy budou práce na půdě ukončeny, začneme s renovací veškerých místností, nacházejících se na straně jižní, východní a částečně i západní, kde svítí slunce. Část severní bude sloužit vojenskému muzeu. Plány máme, finanční prostředky musíme však teprve získat. Co je zajímavé? Že už na zámku bydlí první veterán, kapitán ve výslužbě Pavel Herna se zde stal kastelánem. A já zde také bydlím,“ usmívá se generální převor řádu cyriaků Jiří Sta- nislav. „Tak už jsme dva. A další, doufám, budou časem přibývat,“ dodal.

Na závěr setkání prošli účastníci částí historické Jemnice a představitelé cyriaků položili kytice bílých růží k památníku obětem holocaustu a k soše patrona svého řádu sv. Jana Nepomuckého.

www.trebicsky.denik.cz

CYRIACI. Clenové rádu si v sobotu pripomneli rok svého pusobení v Jemnici. Foto: Pavel Kryštof Novák